Alternativa u popularnoj muzici -  Vrsta: Seminarski | Broj strana: 8

 

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Alternativa u popularnoj muzici". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

 

SEMINARSKI RAD
Alternativa u popularnoj muzici

Alternativa u popularnoj muzici
Sažetak
Dok se mainstream u prošlosti popularne muzike definirao kao tendencija monokulturalnoj formi prozivodnje, a alternativa/opozicija obratno od toga, danas ta linija razgraničenja više nije tako jasna. Ekonomske strukture u pozadini muzičkog izvođača više ne govore tako jasno o njegovoj pripadnosti jednoj od te dvije strane. Ostaje pitanje tko i što danas reprezentira alternativu i pod kojim uvjetima.
Ključne riječi: popularna muzika, mainstream, alternativa, reprezentacija, muzička industrija
Uvod
Industrija popularne kulture danas je jedan od najprofitabilnijih ekonomskih sektora. Jedan od dva najznačajnija njena područja upravo je muzička industrija. Područje popularne muzičke kulture već se dugi niz godina dijeli na dva marketinška segmenta: mainstream segment i alternativni segment. Dok se pripadnicima tzv. mainstream segmenta smatra one koji tendiraju monokulturalnim formama proizvodnje i uglavnom se ne bave rušenjem tradicionalnih postavki društva koje ih je stvorilo, tzv. alternativom tj. opozicijom mainstreamu smatra se upravo obratno. Opozicija mainstreamu ima sklonosti izazivanja tradicionalnih vrijednosti i ne-tendiranju monokulturalnim formama proizvodnje. No u posljednjih par godina broj tzv. alternativnih muzikenih izvođača eksponencijalno raste, te se pojavom sve više od njih na najkomercijalnijim tv-postajama i vrhovima top-ljestvica postavlja pitanje vrijedi li još stara granica između mainstreama i alternative. Što je ustvari danas muzička alternativa i postoji li ona uopće?
1. Razgraničenje pojmova - mainstream i alternativa
Mainstream u polju kulture se definira kao „normalizirajuća, monokulturalna forma proizvodnje, ili takva koja tendira prema njoj." ( Holert/Terkessidis, 1996., 9.) Najbolji su primjer toga filmovi holivudske industrije koji slijede uvijek iste, već isprobane formule, sa što manje odstupanja. Istovremeno se tržište opskrbljuje sa što većom raznolikošću proizvoda, no taj proces uglavnom služi kao faza testiranja za kasniju „mainstreamizaciju" proizvoda. No, odnosi se s vremenom mijenjaju. „Babyboom" generacija SAD-a i Europe počinje objedinjavati težnje za boljom i svijetlijom budućnošću narednih generacija.
Međutim, te generacije ne žele čekati nego žele tu blistavu budućnost odmah, a ono što pronalaze kao medij tih težnji je upravo popularna kultura. U mladeži i njihovoj uspješnoj artikulaciji protesta kroz rock'n'roll uobličuje se prijelom socijalnih zahtjeva kapitalističkog društva. (Holert/Terkessidis, 1996., 9.) Istovremeno se javlja paradoksalna situacija u kojoj medij „disidencije" može jedino tada biti učinkovit, kada se uspije održati na tržištu - kada uspije doprijeti do dovoljnog broja ljudi. U suprotnom, njegova poruka ostaje neprenesena.
...

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ----------www.maturskiradovi.net 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!